BAL (biologicky aktívne látky): Nevyhnutné pre správnu funkciu kože

BAL (biologicky aktívne látky):
Nevyhnutné pre správnu funkciu kože.

Významným predpokladom zdravej a krásnej kože je dostatok tzv. biologicky aktívnych látok (skrátene BAL). Tieto zložky už v nízkych koncentráciách pôsobia ako katalyzátor biochemických procesov v koži.
07. 06. 2019
autor Jarmila
BAL (biologicky aktívne látky): Nevyhnutné pre správnu funkciu kože

Odkiaľ ich získame?

  • Samotvorbou v organizme
    Určité BAL si vytvára náš organizmus alebo priamo koža (napr. vitamíny skupiny B, vitamín D, vitamín A, hormóny, prostaglandíny). Kým sme mladí a zdraví, v tele máme zväčša rovnováhu medzi ich tvorbou a spotrebou. Starnutím, chorobami a rôznymi nepriaznivými vplyvmi sa produkcia spomaľuje a koža pociťuje ich nedostatok.
  • Z vonkajších zdrojov
    Niektoré BAL si naše telo nevie vytvoriť, ale pre správnu funkciu kože ich potrebuje. Takými sú napr. vitamín C či viaceré esenciálne mastné kyseliny. Ideálne je prijímať ich zdravou a vyváženou výživou. Ibaže neraz konzumujeme vysokoenergetickú stravu chudobnú na tieto látky. Nedostatok BAL, najmä vitamínu C, E a beta-karoténu, podporujú i niektoré diéty a lieky, fajčenie, alkohol a znečistené životné prostredie.

Ako to, že deficitom potrebných BAL neraz trpí už koža tridsiatnikov?

Koža je posledným orgánom, ktorému zvýšia tieto zložky prijaté potravou. Okrem toho, u starších ľudí nefunguje dobre mechanizmus biochemického zhodnocovania výživou prijatých BAL. Ako vieme, v pokožke krvné cievy nie sú. Výživné látky potrebné pre svoju obnovu čerpá z krvných ciev v priehlbinách zamše, ktoré sa jej dotýkajú zospodu. Keďže styková plocha medzi nimi je v zrelom a staršom veku menšia ako v mladom veku, príjem BAL z krvných ciev do pokožky sa starnutím zhoršuje. Toto a ďalšie faktory spôsobujú, že už vo veku nad 30 rokov koža často pociťuje nedostatok BAL potrebných pre jej plnohodnotné fungovanie. Okrem zdravotných problémov, má deficit BAL za následok i rôzne kozmetické defekty a zjavné prejavy predčasného starnutia.

Aké možnosti ponúka kozmetika?

Hlavnou funkciou kozmetických výrobkov pre zrelú kožu je dopĺňať chýbajúce BAL, stimulovať jej životaschopnosť, chrániť ju pred stratou kožnej vlhkosti a škodlivými vonkajšími vplyvmi.

Kedy sú BAL v kozmetických produktoch skutočne účinné?

Predpokladom účinnosti BAL je kvalitná základná receptúra finálneho výrobku, optimálne množstvo použitých BAL, vhodná fyzikálna forma a odpovedajúca technológia výroby. Navyše, ak je BAL zabudovaná do transdermálnych systémov, napr. do lipozómov, prestup kožou sa výrazne zjednoduší a ich účinok zvýši.

Prečo sú účinky niektorých BAL spochybňované?

Problémom BAL v kozmetike je, že ich pozitívne vplyvy sa prejavia až po dlhšej dobe a laikmi sú ťažko preukázateľné. Veľká skupina BAL má však nielen generáciami i vedeckými štúdiami potvrdený podporný účinok na zdravie a vzhľad kože. Renomované spoločnosti dodávajúce BAL pre kozmetických výrobcov v Európe vynakladajú obrovské finančné prostriedky na potvrdenie účinkov kozmetiky s BAL, a to odborne relevantnými testami či klinickými štúdiami. Zodpovední výrobcovia kozmetiky do svojich produktov používajú výhradne takéto BAL, i keď ich cena je pochopiteľne vyššia než cena BAL neistého „životopisu“. Filozofiu kúpy BAL od renomovaných dodávateľov zvolila aj značka ála Palla.

najpredávanejšie
produkty

O značke
Bez skratiek a kompromisov. Prirodzene.
Vývoj a výroba
Inovatívny prístup v estetickom balení.