„Klasické“ lipozómy verzus ROVIzómy

„Klasické“ lipozómy
verzus ROVIzómy

Lipozómy od roku 1963 neprestávajú fascinovať vedcov v oblasti medicíny a biológie a od konca osemdesiatych rokov aj v kozmetike.
22. 10. 2018
autor Jarmila
„Klasické“ lipozómy verzus ROVIzómy

Prvý kozmetický výrobok s lipozómami priniesla firma Christian Dior v roku 1987 s názvom Capture. Prijatý bol s nevídaným nadšením a tak prípravky s lipozómami začali ponúkať i ďalší výrobcovia.

V čom spočívajú plusy klasických lipozómov?

Podobajú sa dutým guľovitým mikrokapsulkám o nano-rozmeroch (1 nm je 10-9 m). V kozmetike sa uplatňovali lipozómy priemeru 80 až 300 nm. Ich obal tvorí dvojvrstva fosfolipidov spevnená cholesterolom. Fosfolipidy sú látky, ktorých “hlavička” je priateľská k vode, zatiaľ čo mastný “chvostík” priťahuje lipofilné látky. Keďže obal lipozómov je podobný membráne kožnej bunky, mikrokapsulkám by nemalo robiť väčšie problémy prekonať prirodzené kožné bariéry a tam odovzdať kozmeticky účinné látky. Tie zložky, ktoré sú v tuku rozpustné, možno zakomponovať do obalu a tie, ktoré sú vo vode rozpustné, zasa do dutiny kapsule.

V čom spočívajú mínusy klasických lipozómov?

Neskôr sa ukázalo, že s klasickými lipozómami je spojených viacero problémov. V prvom rade to bola nedostatočná tepelná stabilita, neistý transport do žiaducej vrstvy kože a tam neisté uvoľnenie prenášaných účinných látok. Nastal kolaps a klasické lipozómy zastarali.

Čím sú unikátne ROVIZÓMY použité v produktoch ála Palla?

Nemecká spoločnosť ROVI Cosmetics sa počas dlhoročného výskumu venovala odstráneniu nežiaducich vlastností klasických lipozómov – zoptimalizovala ich štruktúru, zloženie, stabilitu i veľkosť. Inovované lipozómy si dala patentovo ochrániť a prednedávnom ich uviedla na kozmetický trh pod známkou ROVISOME®. Rovizómy sú lipozómy malej veľkosti (150-300 nm) s jednou až tromi dvojvrstvami lipidov obklopujúcich vodnaté centrum. Lipidický obal tvorí fosfatidylcholín z kontrolovaných rastlinných zdrojov, najmä zo sóje, čiže nie živočíšny lecitín. Do neho je zakomponovaný aj vysoký podiel kyseliny linolovej a ďalších tekutých nenasýtených mastných kyselín, vďaka čomu obal rovizómov je oveľa flexibilnejší než u klasických lipozómov. Rovizómy sú približne stokrát menšie ako bunky pokožky. Pri kontakte s ňou sa pružné steny guľovitých rovizómov sformujú do elipsy, prispôsobia štrbinkám medzi bunkami rohoviny a cez medzibunkovú hmotu sa doslova „vtiahnu“ do kože. Vďaka použitým inovatívnym technológiám je tak biologická dostupnosť a účinnosť obsiahnutých aktívnych látok v rovizómoch oveľa vyššia, než u klasických lipozómov.

Ako fungujú rovizómy?

Je nutné podotknúť, že rovizómy nie sú žiadna špecifická látka, ale transportné systémy zabezpečujúce prienik látok v nich zakomponovaných do pokožky, prípadne cez pokožku do hlbších vrstiev kože. Z bežných kozmetických formulácií by sa tam tieto účinné látky nemali šancu dostať. Takže rovizómy pôsobia ako efektívni poštári aktívnych kozmetických látok do kožných vrstiev. Aj keď nie sú “zázračný elixir mladosti”, pri zodpovedajúcej technológii u jednotlivých prípravkov a tiež v závislosti od obsahu aktívnych látok, môžu významne prispieť k zastaveniu predčasného starnutia.

Ako sa uvoľnia prenášané látky z rovizómov?

Toto je najdôležitejšie know-how ich formulácie. Efekt prenášaných látok sa líši podľa druhu rovizómov. Vplyvom enzýmov a výmenou látok s prostredím sa v určitej hĺbke kože obal rovizómu rozpadne a zakomponované účinné ingredienty sa uvoľnia. V tomto bode začína ich biostimulačná aktivita.

O účinkoch jednotlivých patentovo chránených druhov rovizómov použitých v produktoch ála Palla si prečítajte v ďalších dvoch blogoch.

najpredávanejšie
produkty

O značke
Bez skratiek a kompromisov. Prirodzene.
Vývoj a výroba
Inovatívny prístup v estetickom balení.