Kmeňové bunky v starostlivosti o pleť: Čo sú a ako fungujú?

Kmeňové bunky v starostlivosti o pleť:
Čo sú a ako fungujú?

Že čo-to ste už o nich počuli, ale stále si nie ste istí? Nie je to len nová bublina? Ponúkame vám najvýznamnejšie mýty a pravdy o možnostiach kozmetických produktov s ich obsahom.
01. 04. 2019
written by Jarmila
Kmeňové bunky v starostlivosti o pleť: Čo sú a ako fungujú?

Čo je príčinou prirodzeného starnutia?

Starnutie organizmu ovplyvňujú vonkajšie a vnútorné vplyvy. Čo sa týka kože, najvážnejším vonkajším stresorom je nadmerné UV žiarenie. Produkuje voľné radikály so všetkými známymi dôsledkami. Vnútorné vplyvy spočívajú najmä v spomalení obnovy epidermy a prirodzenej syntézy významných zložiek dermy (kolagénu, elastínu a kyseliny hyaluronovej).

Je možné spomaliť prirodzené starnutie?

Zjednodušene vyjadrené, aby sme čím dlhšie uchránili mladosť, regeneračný systém nášho tela musí fungovať optimálne na troch nezávislých úrovniach. Významnú úlohu tu zohráva vitalita kmeňových buniek.

 • Úroveň 1: Ochrana
  Schopnosť tela chrániť svoje zdravé bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
  Čím je väčšia, tým dlhší a zdravší bude náš život. Práve preto väčšina výrobkov ála Palla obsahuje komplex účinných antiradikálových látok.
 • Úroveň 2: Oprava
  Schopnosť tela opravovať bunky, ktoré boli poškodené voľnými radikálmi a inými negatívnymi vplyvmi prostredia. Čím viac poškodených buniek bude opravených, tým neskôr sa objavia známky starnutia, ako je chronická únava, vrásky, nepravidelná pigmentácia, suchá a drsná koža, a pod.
 • Úroveň 3: Obnova/ Regenerácia
  Schopnosť tela nahradiť odumreté bunky za nové, mladé bunky.Čím je väčšia, tým menšia je pravdepodobnosť, že sa v tele rozvinie degeneratívna choroba (napr. artritída, choroba srdca, Alzheimerova choroba, diabetes), a tým väčšia je pravdepodobnosť, že budeme vyzerať na svoj kalendárny vek mladšie.

Čo je primárna kmeňová bunka?

Kmeňové bunky sú stavebné kamene každého živého organizmu. Sú nediferencované, to znamená, že majú schopnosť obnovy seba samých, ale aj schopnosť premeniť sa na iný druh buniek. U ľudí, z jednej primárnej kmeňovej bunky (z oplodneného vajíčka), po neustálom množení (odborne proliferácii) a špecializácii (odborne diferenciácii), sa za deväť mesiacov vytvorí nový človek. V dospelosti telo pozostáva z dvestotridsiatich špecializovaných druhov buniek, ktorých je celkovo asi 37 biliónov. Ich „pramatkou“ je tá jediná kmeňová bunka! Prevažná väčšina z nich sú tzv. somatické bunky, ktoré sú schopné množením vytvoriť iba jeden typ buniek – taký istý, ako sú oni (kožná – kožnú, kostná – kostnú, a pod.).

Čo sú dospelé kmeňové bunky?

V niektorých lokalitách nášho tela sú popri somatických bunkách umiestnené aj iné bunky. Sú to tzv. dospelé kmeňové bunky. Označujeme ich ako „bunky – náhrady“, pretože ich úlohou je obnoviť opotrebované a poškodené tkanivá v tele. Bez preháňania sú to „géniovia“. Majú zvláštny spôsob delenia – z kmeňovej bunky vždy vzniká jedna totožná kmeňová bunka (sebaobnovenie – self renewal) a druhá špecializovaná v závislosti od potrieb organizmu, napríklad kožná, kostná, a pod. Tieto kmeňové bunky sú v našom tele prítomné po celý život – od počiatočných fáz vývoja až po smrť.

Sú dospelé kmeňové bunky počas života rovnako potentné?

V tele novorodenca sa nachádza nespočetne veľa usilovných a vitálnych kmeňových buniek. Starajú sa o budovanie jeho tela, ochranu, opravu a regeneráciu. Starnutím však tieto schopnosti postupne strácajú. To vysvetľuje, prečo predmetom intenzívneho záujmu regeneračnej medicíny sú práve mladé kmeňové bunky.

Kde v koži sa nachádzajú dospelé kmeňové bunky?

Najväčšou zásobárňou dospelých kmeňových buniek v tele človeka je práve koža. V závislosti od miesta výskytu, rozoznávame kmeňové bunky epidermálne a dermálne. Epidermálne kmeňové bunky sa nachádzajú v bazálnej vrstve epidermy a tvoria 1-2% jej buniek. Ich jedinečnou schopnosťou je, že neustále omladzujú a opravujú epidermu vytváraním nových keratinocytov. Zatiaľ čo sa v mladej koži sa pokožka obnovuje pomerne rýchlo (približne každé štyri týždne), procesom starnutia sa jej obnova neustále spomaľuje, pretože počet aj aktivita epidermálnych kmeňových buniek klesá. Dermálne kmeňové bunky sú v papile vlasového folikulu v zamši. Zúčastňujú sa na sebaobnovovaní a hojení rán. Majú tiež úžasnú schopnosť diferencovať sa na fibroblasty. V nich sa produkuje kolagén a elastín, ktoré koži poskytujú mechanickú podporu a pružnosť.

Je možné využiť ľudské kmeňové bunky v kozmetike pre zlepšenie fyziologickej regenerácie kože?

Hypoteticky by aplikácia kmeňových buniek mladého človeka prichádzala do úvahy aj na tento účel. Európska kozmetická legislatíva však z etických dôvodov zakazuje používanie látok ľudského pôvodu.

Aký je potenciál kozmetického využitia kmeňových buniek z rastlín?

Podobne ako u živočíšnych organizmov, vrátane človeka, aj u rastlín rast a regeneráciu zabezpečujú kmeňové bunky. Nachádzajú sa v istých častiach (odborne meristémoch) ich vrcholových výhonkov a  koreňov. Je pozoruhodné, že na rozdiel od ľudí, má každá rastlinná bunka vzniknutá z dospelej kmeňovej bunky schopnosť vytvárať úplne novú rastlinu. Rastliny sú unikátne tým, že do istej miery dokážu prispôsobovať svoj rast a vývoj podmienkam prostredia, keďže na rozdiel od živočíchov, nie sú schopné premiestňovať sa za lepšími. Regenerácia poškodených rastlín na bunkovej a tkanivovej úrovni je takým jedinečným procesom, že rastlinné kmeňové bunky sa stali predmetom nevídaného záujmu modernej biotechnológie a kozmetológie. Potrebné je však ich potenciál preniesť do kozmetických výrobkov tak, aby mal cielený účinok pre kožu človeka.

Kmeňové bunky ktorých rastlín sú perspektívne pre kozmetickú starostlivosť?

Dĺžka života rastliny, odolnosť voči náročným environmentálnym podmienkam a jej regeneračná kapacita závisia od aktivity vlastných kmeňových buniek. Toto je hlavným kritériom pri výbere rastliny pre kozmetické aplikácie. V súčasnosti sú to kostihoj lekársky, jabloň domáca, vinič hroznorodý, všehoj ázijský (ženšen), skorocel kopijovitý, rajčiak jedlý, ostružina malinová, budleja Dávidova, ruža alpská, gardénia jazmínovitá, opuncia figová, najnovšie i niektoré sladkovodné a morské riasy. Ich zoznam sa každým rokom predlžuje.

Ako sa získavajú kmeňové bunky z rastlín?

Jedným z mýtov je, že pre dané účely sa používajú bežné rastliny pozbierané z prírody. Nie je tomu tak. Použitie rastlín, okrem benefitov, prináša riziko kontaminácie kozmetického výrobku rezidúami pesticídov, hnojív, ťažkých kovov a iných škodlivín. Okrem toho, koncentrácia aktívnych zložiek v rastline nie je konštantná a od úrody k úrode sa líši. V skutočnosti pre účely izolácie kmeňových buniek stačí použiť jednu jedinú rastlinu, ale takú, ktorá je špeciálne zhodnotená na bezpečnosť a účinnosť. Prvým krokom produkcie je výber jej optimálnej časti (koreň, ovocie, list, stonka, a pod.). Druhým krokom je poranenie tejto časti, aby sa vyvolala tvorba ochranného kalusu, ktorý pozostáva z kmeňových buniek. Tretím krokom je kultivácia tejto bunkovej kultúry v bioreaktoroch laboratória. Pri dodržaní prísnych podmienok, sa proces môže mnohonásobne opakovať. Takýto výrobný systém je vysoko udržateľný, ekologický a bezpečný.

Extrakty a nie živé kmeňové bunky!

Ďalším mýtom je tvrdenie, že kozmetický výrobok „obsahuje kmeňové bunky“. Toto je jedným z dôvodov ich spochybňovania v kozmetike. Živé kmeňové bunky by vo výrobku neprežili, mŕtve by neboli účinné a ani želané. V skutočnosti sa v závere produkcie šetrným spôsobom z rastlinných kmeňových buniek uvoľní obsah, v ktorom sa nachádzajú cieľové účinné látky pre kozmetické výrobky. Preto aj keď z marketingového hľadiska je v názve kozmetického výrobku uvedené „s kmeňovými bunkami“, pri prezentácii a v zozname zložiek je nutné jednoznačne uviesť, že sa jedná o EXTRAKT, VÝŤAŽOK či OBSAH získaný z kmeňových buniek. Takto je to dodržané aj pri prezentácii „Očného krému s kmeňovými bunkami“ ála Palla (INCI: Symphytum Officinale Root Cell Extract).

Aké účinné látky obsahujú výťažky získané z kmeňových buniek rastlín?

Treba zdôrazniť, že extrakty nevytvárajú odpoveď imunitného systému. Extrakty viacerých rastlinných kmeňových buniek sú vynikajúcim zdrojom známych antioxidačných a regeneračných zlúčenín, akými sú polyfenoly (najmä quercetín, kyselina ferulová), fenolové kyseliny, flavonoidy, triterpény, karotenoidy, peptidy a fytohormóny, ktoré poskytujú nespochybniteľné revitalizačné účinky na stimuláciu epidermy a fibroblastov dermy. V extraktoch niektorých z nich sa potvrdil aj kinetín, cytokín, ktorý je jedným z najsilnejších inhibítorov procesov starnutia v ľudských bunkách. Ich spektrum je podľa druhu také široké, že žiadne laboratórium sveta doteraz nedokázalo detailizovať celý komplex účinných fytolátok izolovaných z kmeňových buniek jednotlivých rastlín.

Tak si to teda zhrňme:

Rastlinné bunky sa nemôžu stať ľudskými bunkami, a keď už boli spracované a pridané do kozmetiky, už nežijú. To však nie je žiadna škoda. Naopak. Extrakty z nich získané šetrnými procesmi sú nielenže bohaté na účinné antiradikálové látky (antioxidanty), ale môžu poskytnúť i rastové faktory pre obnovu a revitalizáciu kožných štruktúr.

Výťažky kmeňových buniek v produkte àla Palla:

V Očnom kréme s kmeňovými bunkami a v Elixíre harmónie ála Palla je použitý extrakt kmeňových buniek kostihoja lekárskeho (INCI: Symphytum Officinale Root Cell Extract), ktorý je považovaný za jednu z najstarších liečivých rastlín. Účinné látky získané z kmeňových buniek sú vďaka špeciálnej technológii komponované do komplexu PhytoCellTec™ Symphytum. Pôsobí proti nebezpečným radikálom a stimuluje obnovu starnúcej epidermy. K revitalizačným účinkom prispievajú ďalšie početné obsahové látky očného krému.

najpredávanejšie
produkty