Pigmentové škvrny: Neželané „ozdoby“ na pleti a pokožke rúk

Pigmentové škvrny:
Neželané „ozdoby" na pleti a pokožke rúk

V zime sme ich ešte tolerovali, ale prvé nápory slnka ich znovu zvýraznili! Ako proti nim bojovať?
10. 07. 2019
autor Jarmila
Pigmentové škvrny: Neželané „ozdoby“ na pleti a pokožke rúk

V minulosti sa objavovali okolo šesťdesiatky, preto sa im hovorí aj „starecké škvrny“. Ale v súčasnosti nie sú ničím výnimočným ani u 30-ročných ľudí. Jedným z dôvodov je trend dovoleniek v destináciách s extrémnym slnečným žiarením, na ktoré pokožka „bielokožcov“ nie je uspôsobená. Je to daň za opakované vystavovania slnku, neraz od ranného detstva a bez adekvátnej UV ochrany. Koža má pamäť. Má síce vybudované svoje vlastné obranné systémy, ale tie nie sú bezhraničné. O čo viac ju „opaľujete“ na slnku alebo v soláriách, o to viac ich vyčerpávate.
Najmä v oblastiach kože, ktoré sú bežne vystavené slnku – na pleti, na rukách a dekolte – sa niektoré melanocyty v bazálnej vrstve pokožky postupne „zbláznia“. Jednoducho povedané, stratia schopnosť rovnomerne vytvárať a do pokožky rovnomerne rozdistribuovať hnedý pigment melanín. Dôsledkom sú nadmerné zhluky melanínu. U osôb so svetlým tónom pleti sa prejavujú ako sivé až svetlohnedé, u osôb s tmavou pleťou ako hnedé až tmavohnedé škvrny. Zväčša mávajú priemer od 0,2 do 2,0 cm a nevystupujú nad úroveň pokožky.
Nie sú síce chorobou – v podstate sú neškodné, ale pokožke dávajú nejednotný vzhľad a pôsobia rušivo. Sú neželaným kozmetickým defektom. Aj keď sa pokožka za niekoľko týždňov „vymení“, neželané škvrny zostávajú. Ako je to možné? Dôvodom je fakt, že melanín sa natrvalo uloží v zamši – a ona sa neodlupuje.

Okrem týchto „stareckých“ či „slnečných“ škvŕn (solárne lentigo), na pokožke sa môžu objaviť aj pozápalové hyperpigmentácie. Sú následkom napr. nesprávneho ošetrovania akné. Jestvujú aj pečeňové škvrny, ktorých príčina nie je jednoznačná a nemusia znamenať len poruchu pečene. Ďalšie hyperpigmentácie – melazmy (chloazmy) môžu vzniknúť pri užívaní antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej terapie, pri hormonálnych poruchách, v menopauze či počas tehotenstva. Niekedy sa melazma vytvorí pri ochoreniach vaječníkov alebo štítnej žľazy, najmä u tmavovlások pri ochoreniach žlčníka. Im podobné sú tmavé škvrny, ktoré môžu vzniknúť pôsobením UV-A žiarenia na fotosenzibilizujúce látky. Takými sú určité vonné látky, antibiotiká, antimalariká, diuretiká, ale aj iné lieky, používané pri lokálnej či celkovej liečbe, ktoré zvyšujú citlivosť kože po ožiarení slnkom alebo soláriom. V prípade, že lekár alebo obal lieku na túto skutočnosť upozorňujú, vyhnime sa pobytu na slnku. Fotosenzibilizujúco pôsobia aj furokumaríny, ktoré sa nachádzajú v niektorých rastlinách – napr. v boľševníku obrovskom, parasci a istých kvitnúcich trávach. Zapríčiňujú zápalové reakcie pokožky a bolestivé pľuzgieriky. Po odznení akútnych prejavov ostáva na postihnutom mieste výrazná rušivá pigmentácia.
Hyperpigmentované fľaky môžu byť vyprovokované aj niektorými kozmetickými látkami. Neslávne známym sa stal bergamotový olej, ktorý sa vo veľkej miere používal v minulosti do vonnej kozmetiky. Vinníkom bola jeho zložka bergaptén. Spôsoboval trvalé pigmentové škvrny po oslnení kolínskej vody nanesenej na pokožke. Dnes sa používa výlučne bergamotový olej zbavený bergapténu. Podobný účinok môže mať levanduľová a santalová silica, ale aj červené farbivo hypericín, nachádzajúce sa v ľubovníkovom oleji. V lete by sme nemali používať kozmetiku s jeho obsahom, ale ani piť ľubovníkový (ľudovo trezalkový) čaj. Podľa bezpečnostných predpisov sa v súčasnosti kozmetické látky pred uvedením na trh povinne testujú na fotosenzitivitu.

Ako môžeme bojovať s hyperpigmentáciami?

Najdôležitejšia je prevencia. Ale ak sa starecké škvrny už prejavili, existujú 2 cesty, ktoré vám pomôžu škvrny zosvetliť a zabrániť ich opakovanému výskytu: vhodné profesionálne procedúry a vhodné kozmetické výrobky.
Procedúry zahŕňajú najmä laserovú terapiu a chemický píling, niekedy i kryoterapiu a mikrodermabráziu. Majú zväčša rýchlejší efekt, ale cenovo sú nákladnejšie.
Druhou cestou je používanie vhodného kozmetického prípravku. Takým je Sérum s vitamínom C àla Palla. Obsahuje stabilizovanú formu vitamínu C – askorbylfosfát horečnatý, ktorý je patentovo chráneným spôsobom zapúzdrený do maličkých guľôčok ROVISOME® C. Vďaka nim sa aktívna kyselina L-askorbová uvoľní až v takej hĺbke kože, kde môže prejaviť svoj bieliaci účinok (bližšie o zložení a účinkoch séra s vitamínom C àla Palla pozri v rovnomennom blogu). Je vynikajúce, že vďaka pumpičkovému dávkovaniu môžete ošetrenie presne zacieliť najmä na neželanú pigmentovú škvrnu. Podmienkou úspechu je však disciplína. Ak chcete vidieť výsledky, musíte sérum aplikovať raz alebo dvakrát denne počas týždňov alebo mesiacov.
Sérum s vitamínom C àla Palla môže byť používané samostatne, ale tiež ako doplnkové ošetrenie po uvedených dermatologických zákrokoch (s odstupom času podľa odporúčania dermatológa), aby predĺžilo ich účinok.

najpredávanejšie
produkty

O značke
Bez skratiek a kompromisov. Prirodzene.
Vývoj a výroba
Inovatívny prístup v estetickom balení.