Prípravky s SPF v kozmetike: Prečo ich ešte nemáme? (2. časť)

Prípravky v SPF v kozmetike:
Prečo ich ešte nemáme? (2. časť)

Značka àla Palla zvolila ten najprogresívnejší prístup k prípravkom s SPF. Samozrejme, inšpirovaný samotnou prírodou, ale z iných zdrojov...
11. 09. 2019
autor Jarmila
Prípravky s SPF v kozmetike: Prečo ich ešte nemáme? (2. časť)

Čo sú UV filtre?

Ich úlohou je doplniť ochranný účinok prirodzeného kožného pigmentu melanínu, ktorého je v neopálenej pokožke nedostatok. Vo väčších množstvách sa pridávajú do „opaľovacej“ kozmetiky, v nižších množstvách aj do pleťovej, dekoratívnej a vlasovej kozmetiky. Ak hodnota ich SPF je nižšia ako 6, nesmú sa označiť ako „opaľovacie“, ale len ako „prípravky s UV filtrami“. V EÚ je povolených 25 chemických a 2 minerálne UV filtre. Každý má isté výhody i nevýhody a limitovanú ochrannú kapacitu. Aby sa dosiahli požadované vlastnosti prípravku, UV filtre sa kombinujú.

Ako fungujú chemické UV filtre?

Sú to zložité zlúčeniny rozpustné v oleji alebo vo vode. Čím vyššia je ich koncentrácia v prípravku, tým viac UV energie absorbujú do svojich molekúl. Chemickým procesom ju premenia na neškodné teplo, ktoré sa vylúči na povrch pokožky. Aj preto je nám po opaľovaní teplo. Do vnútra pokožky prepustia iba zvyšnú časť UV žiarenia. Niektoré filtrujú len UVB žiarenie (prestupuje max. do pokožky), iné UVA žiarenie (prestupuje až do zamše), a len máloktoré UVB a aj časť UVA zóny.

Tak prečo ich nepoužívame do prípravkov àla Palla?

S chemickými UV filtrami je spojených viacero problémov a aktuálnych polemík.

  • Niektoré boli do kozmetiky zavedené pred viacerými desaťročiami, kedy kontrola bezpečnosti nebola na takej úrovni, ako dnes. Súčasné výskumy naznačujú, že určité chemické UV filtre môžu prejavovať nežiaduce až škodlivé účinky, najmä pre deti a tehotné ženy. Napríklad prestupujú do živých vrstiev kože (potvrdili sme vlastným výskumom na pracovisku autorky). Alebo sú podozrivé z tzv. endokrine disrupčných účinkov. Určite ste o nich už počuli. Sú to „zákerné“ látky, ktorých molekuly sa štruktúrou podobajú na prirodzené časti ľudského hormónu. Keďže ich „prebijú“ ale funkčne nenahradia, hormón nemôže normálne fungovať. Zdravotné dôsledky sú varovné.
  • Určité UVB filtre spôsobujú u citlivých ľudí fotodermatózy – kožné prejavy účinkom UV žiarenia. Prejavujú sa úporne svrbiacimi červenými pľuzgierikmi, ktoré sa objavujú po niekoľkých hodinách prvého intenzívne pobytu na slnku v oblasti dekoltu, krku a ramien, zriedkavo na tvári. Aj keď príčin môže byť viacero (lieky, hormonálne prípravky, rastlinné extrakty, potraviny alebo iné zložky kozmetiky), je paradoxom, že chemické filtre, ktoré sa použili na ochranu pred slnečným žiarením, môžu byť spúšťačom takejto reakcie.
  • Sú s nimi spojené envinronmentálne problémy. Škodia flóre a faune sladkých vôd, ale niektoré aj morskému životu, najmä koralom. Do organizmu človeka sa môžu dostať aj konzumáciou rýb žijúcich v jazerách, v ktorých sa kúpeme s nánosom takýchto prípravkov.

Ako fungujú minerálne UV filtre?

Sú to nerozpustné biele pigmenty (oxid zinočnatý a oxid titaničitý), ktoré na koži pôsobia ako milióny mikrozrkadielok. Časť UV energie odrážajú naspäť do priestoru a do kože prepustia len zvyšnú časť. Ich výhodou je, že zabezpečujú ochranu kože v takmer celom rozsahu UVB a UVA žiarenia, účinkujú ihneď po nanesení a nevyvolávajú alergické reakcie. Preto sú vhodné aj na citlivú a detskú kožu.

Tak prečo ich nepoužívame do prípravkov àla Palla?

  • „Opaľovacie“ prípravky s vysokým obsahom minerálnymi UV filtrami, ktorých zrnitosť dosahuje niekoľko mikrometrov (10-6 m), na tele zanechávajú neestetický biely povlak. A keď ľudia vyšli z vody, v záhyboch sa im hromadili biele usadeniny týchto pigmentov. Výrobcovia ich preto zmenšili do nanočastíc (veľkosť 10-9), aby krém po nanesení na pokožku vytvoril opticky transparentný film. Estetika aplikácie sa síce vyriešila, ale neskôr sa tieto nanočastice našli v krvi a  moči niektorých spotrebiteľov. A to je neprípustné!
  • Oxid titaničitý cielene používame v Rozjasňujúcom pleťovom kréme àla Palla, ale zámerne v mikroforme (nie nanoforme) a len v malých množstvách.

A prečo nepoužívame „fotoprotektívne prírodné oleje s SPF“?

Správy o tom, že „obyčajné“ jedlé prírodné oleje dosahujú hodnoty SPF porovnateľné s „opaľovacími prípravkami z drogérie“ sa šíria internetom a printovými médiami už niekoľko rokov. Ako účinné náhrady konvenčných UV filtrov sú komercializované najmä malinový, mrkvový a kokosový olej, ktorých hodnoty SPF sú (údajne) 15-40. Pôvodcom tohto nezmyslu boli dve publikácie indických výskumníkov Kaur a Saraf (2010) a Suryawanshi (2016). V súčasnosti sú ich závery kritizované viacerými odborníkmi, pretože vo výpočtoch SPF urobili fatálnu chybu. Toto sme potvrdili i nedávno ukončeným rozsiahlym výskumom na pracovisku autorky. Naše výsledky spektrofotometrického stanovenia 27 rastlinných olejov (vrátane troch vyššie uvedených) a 7 esenciálnych olejov (silíc) preukázali, že žiadny z týchto olejov neposkytuje dostatočnú ochranu pred UVB žiarením. Ich hodnoty SPF boli menej ako jedna. Určitá fotoprotektívna účinnosť bola pozorovaná len u tamanu oleja (SPF asi 9) a u bazalkovej silice (SPF 2,6).

Aký prístup zvolil team àla Palla?

Ten najprogresívnejší! Kozmetológovia vo svete sa aktuálne inšpirujú prírodou, ale z iných zdrojov. V prvom rade skúmajú látky, vďaka ktorým púštne rastliny vydržia ostré slnko bez toho, aby boli spálené. Označujú sa ako „fytobiologický UV filter“. Druhým zdrojom sú morské riasy. Najmä tie, ktoré žijú tesne pod hladinou majú ťažký život. Keď ich príliv vyplaví na breh alebo skaliská, musia prežiť celý deň bez vody na extrémnom slnku. Pre vlastnú ochranu si vytvárajú komplex látok obranných voči UV žiareniu, voľným radikálom a dehydratácii. Označujú sa ako „fykobiologický UV filter“. Považujú sa za envinromentálne bezpečné pre človeka i ekosystémy. Na vývoji prípravkov àla Palla práve s takýmito prírodnými UV filtrami už pracujeme.

A čo dovtedy?

Sortiment kozmetiky àla Palla poskytuje v súčasnosti viacero prípravkov vhodných na prípravu pokožky pre letné obdobie, ako aj pred opaľovaním a regeneráciu po ňom.
Sú to najmä Sérum s vitamínom C, Hydratačné pleťové sérum a celá Hydratačná sada C, Výživná sada, Elixír harmónie, Očný krém s kmeňovými bunkami a všetky prípravky àla Palla s obsahom látok (INCI): Tocopherol, Tocopheryl Acetate, Ascorbyl Palmitate, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Sodium Hyaluronate, Sodium PCA, Ginkgo Biloba Leaf Extract a Aloe Barbandesis Leaf Extract.

Článok napísala doc. Ing. Jarmila Hojerová, PhD.

najpredávanejšie
produkty

O značke
Bez skratiek a kompromisov. Prirodzene.
Vývoj a výroba
Inovatívny prístup v estetickom balení.