Uznávame jediný typ pokožky. Zdravý.

Uznávame jediný
typ pokožky. Zdravý.

Melanómy patria medzi najagresívnejšie typy rakoviny a spôsobujú až 90% úmrtí na kožné nádory.
14. 05. 2018
written by Monika
Uznávame jediný typ pokožky. Zdravý.
Vedeli ste, že práve v máji je Európsky deň melanómu? Aj preto sme sa rozhodli postarať sa okrem krásnej pokožky aj o vaše zdravie. Prvých 200 zákazníkov, ktorí si v máji objednajú kozmetiku àla Palla v našom e-shope, získa bezplatnú preventívnu prehliadku na odhalenie melanómu. To je totiž ten najdôležitejší krok.

Absolútne najzákernejší

Melanóm je zhubný nádor, ktorý má pôvod v kožných bunkách melanocytoch. Tieto produkujú farbivo melanín a vo väčšom množstve sa nachádzajú v pigmentových névoch – materských znamienkach. Nachádzajú sa však i v ostatnej koži, slizniciach a tiež v očnej dúhovke a iných orgánoch. Približne 30 až 50% melanómov však vzniká na podklade materského znamienka, preto je tak dôležité ich pravidelne sledovať a kontrolovať. Výskyt melanómu má totiž stúpajúcu tendenciu a objavuje sa u stále mladších jedincov.

„Za posledných 35 rokov sa jeho výskyt zvýšil až štvornásobne. Práve tento zhubný nádor patrí k tým najzákernejším vďaka svojej schopnosti rýchlo metastázovať a jedinou šancou na úspešnú liečbu je včasná a dôsledná diagnostika,“ upozorňuje Dr. Alena Pallová z Inštitútu estetickej medicíny v Pezinku. A ako toto ochorenie vzniká? Spoluúčastníkmi sú najmä dva faktory: genetická náchylnosť a prostredie, v ktorom sa človek pohybuje. Predpokladá sa totiž, že až 80% nových prípadov vzniká v dôsledku zvýšenej expozície kože slnečnému žiareniu. Jedno až dve spálenia na slnku zvyšujú riziko melanómu 1,5-krát u žien a 2,8-krát u mužov, 3 a viac spálení počas života zvyšujú toto riziko u žien 2,3-násobne a u mužov 7,6-krát. Práve preto by sme si mali uvedomiť nielen riziká opaľovania sa, ale častejšie si všímať aj zmeny na vlastnej koži.

„Za posledných 35 rokov sa výskyt melanómu zvýšil až štvornásobne.“

Kedy navštíviť lekára?

Malígny melanóm pri vzniku môže pripomínať materské znamienko, preto je dôležité odsledovať, ako sa bude správať ďalej. Medzi typické príznaky melanómu patrí: asymetria, nepravidelné okraje, rôznofarebnosť (zmes farieb), priemer väčší ako 5 mm či zmena znamienka v priebehu času. Materské znamienko sa potom mení pozvoľna:

  • zväčšuje sa do výšky aj do šírky
  • tmavne, alebo je farebne nerovnomerné (má odtiene hnedej, čiernej, šedej)
  • nemá ostré ohraničenie, rozpíjajú sa mu okraje
  • začína mať nepravidelný tvar, nie kruh alebo ovál, ale rôzne výbežky
  • niekedy môže aj strácať farbu, čo je varovným znakom

Už tieto prvotné zmeny by mali viesť k návšteve lekára a k prípadnému odstráneniu útvaru. Ak sa tak nestane, nastáva ďalšia fáza ochorenia – krvácanie, svrbenie, či zápalová reakcia. V takomto prípade už žiaľ môže byť neskoro, pretože nádor metastázoval do uzlín, kostí či centrálnej nervovej sústavy. Malígny melanóm je veľkou hrozbou a preto by sme mali venovať pozornosť všetkému novému, čo si na svojej koži všimneme.

Dermatoskopické vyšetrenie

Najčastejším riešením je dermatoskopické vyšetrenie, kde si lekár pomocou ručného dermatoskopu, ktorý pozostáva zo špeciálne osvetlenej lupy zväčšujúcej 10 až 20krát, na znamienka posvieti. Umožňuje pozorovať farebné, štrukturálne i cievne zmeny v sledovanom znamienku a obraz je možné uchovať, opakovane ho hodnotiť a porovnať aj zmeny v náleze s postupom času. Pokiaľ dermatológ zhodnotí, že by znamienko mohlo mať rakovinový pôvod, odporučí jeho chirurgické vyrezanie. V takomto prípade sa odstráni celý útvar, aj s kúskom okolitej kože a ten sa následne zašle na histologické vyšetrenie pod mikroskopom.

Skúsený dermatológ je takto schopný odhaliť približne 89 % melanómov a správnosť stanovenej diagnózy dosahuje až 79%. Našťastie, asi 90% pacientov je diagnostikovaných ešte v čase, keď nemajú metastázy. Ak sú však pri diagnóze nájdené aj metastázy, prognóza pacienta sa výrazne zhoršuje. Dĺžka prežívania závisí aj od umiestnenia metastáz: 10-ročné prežívanie 30 až 70 % pacientov sa uvádza pri postihnutí kože v okolí primárneho nádoru; 20 až 40 % pri postihnutí lymfatických uzlín v spádovej oblasti. V prípade vzdialených metastáz bola prognóza pacientov veľmi zlá – 6 až 9 mesiacov. Preto ešte raz opakujeme, zamerajte sa na prevenciu, zdravie máme len jedno.

najpredávanejšie
produkty