Zabudnutú ochranu pred slnkom si pokožka bude pamätať

Zabudnutú ochranu pred
slnkom si pokožka bude pamätať

Nie je dôležitý iba ochranný faktor, ale aj dostatočné množstvo prípravku.
21. 08. 2020
autor MUDr. Petra Prošeková
Zabudnutú ochranu pred slnkom si pokožka bude pamätať

Slnečné žiarenie má mnoho benefitov pre ľudské telo, je zodpovedné za tvorbu vitamínu D či pozitívnu náladu. Na zemský povrch dopadá okrem viditeľného žiarenie aj infračervené a ultrafialové (UVA a UVB) žiarenie. Nadmerná expozícia ultrafialovému žiareniu má za následok akútne spálenie kože. Je dokázané, že dlhodobé nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu vedie k vzniku rakoviny kože, pigmentových škvŕn, predčasnému starnutiu kože, vzniku vrások, či hrubej textúre kože, nakoľko UV žiarenie poškodzuje kolagénové a elastínové vlákna a odbúrava kyselinu hyalurónovú. Koža je schopná sa do určitej miery brániť ultrafialovému žiareniu aj sama, závisí to však od jej pigmentácie, hrúbky kože a antioxidantov.

Ako prevencia nepriaznivých vplyvov UV žiarenia na kožu je dôležitá fotoprotekcia kozmetickými prípravkami s obsahom UV filtrov. Na základe aktívnej zložky rozoznávame dva typy UV filtrov.

Fyzikálne UV filtre obsahujú minerálne anorganické pigmenty, ktoré odrážajú a rozptylujú UV žiarenie. Výhodou fyzikálnych UV filtrov je, že pôsobia okamžite po aplikácii na kožu. Prípravky s obsahom fyzikálnych filtrov sú vhodné pre deti a jedincov s citlivou kožou so sklonom k alergii.

Chemické UV filtre UV žiarenie absorbujú a chemickými procesmi ho premieňajú na teplo. Účinnosť nadobúdajú obvykle 30 minút po aplikácii.

Účinnosť opaľovacieho prípravku sa určuje podľa hodnoty SPF. Hodnota SPF uvádza, koľkokrát dlhšie sa môže človek vyskytovať na slnku s aplikovaným fotoprotektívnym prípravkom, kým jeho koža sčervenie v porovnaní s kožou nechránenou fotoprotektívnym prípravkom.

Pri výbere vhodného produktu sa treba riadiť fototypom kože (platí, čím svetlejšia pokožka, tým vyššie SPF), ročným obdobím, intenzitou slnečného žiarenia, predpokladanou dĺžkou pobytu na slnku, prípadným pobytom pri vode a horách, ale aj skutočnosťou, či budeme na slnku prvýkrát alebo opakovane.

Existuje široká škála fotoprotektívnych prípravkov. Na tvár a menšie plochy tela je vhodné používať krém, na celé telo sú vhodné mlieka či oleje. Pri mastenejšej pokožke so sklonom k akné treba siahnuť po nemastných prípravkoch, ktoré neupchávajú póry (na etikete prípravku označované ako nekomedogénne).

Aby kozmetický prípravok správne chránil našu kožu pred UV žiarením, je nevyhnutné aplikovať dostatočné množstvo prípravku, čo je pre dospelú osobu približne 35 gramov prípravku (zodpovedá 6 čajovým lyžičkám). Treba vždy myslieť na to, že dávka naneseného prípravku sa pri plávaní, osušení, spotení, či ležaní na osuške znižuje, preto je potrebné zopakovať aplikáciu. Pri pobyte vo vode siahnuť po prípravkoch označovaných ako vodeodolné. Nie je vhodné používať prípravky z minulej sezóny, nakoľko účinné látky môžu vplyvom času degradovať.

Nezabúdajme sa správať k našej koži zodpovedne, pretože ,,koža si pamätá“.

najpredávanejšie
produkty

O značke
Bez skratiek a kompromisov. Prirodzene.
Vývoj a výroba
Inovatívny prístup v estetickom balení.